Stalo se ...
-
Třída třetího ročníku oboru Aplikovaná chemie navštívila pod vedením Mgr. Malíkové a Mgr. Wiesnerové firmu
Valdemar Grešík - byliny, čaje, koření, bylinné kapky a bonbóny. Tato firma je ryze česká, funguje již od roku 1990 a zabývá se výrobou čajů z léčivých rostlin, tinktur, mastí a potravinových doplňků jako mošty, džemy, koření aj. Průvodcem byl sám majitel pan Valdemar Grešík a my mu děkujeme za vstřícný přístup a pozvání na další návštěvu.
Photos: Mgr. Petra Malíková a firma Valdemar Grešík - Natura Děkujeme!
-
ZPĚT V LONDÝNĚ
Hlavní město Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Londýn patří k nejvíce navštěvovaným městům na světě a je i jedním z největších obchodních center světa. Rozkládá se na obou březích řeky Temže.
Londýn byl založen jako osada Londinimum Římany již v roce 43. O historii města by se daly napsat celé romány a my tuto část proto vynecháme. Mezi nejvýznamnější památky v Londýně patří zejména Westminsterský palác,
Westminster Abbey (opatství) a Big Ben. Zatímco ve Westminsterském paláci sídlí Parlament, Sněmovna lordů a Dolní parlament, opatství je místem korunovací a posledního odpočinku anglických panovníků. A Big Ben? Toto označení se vžilo pro celou hodinovou věž, i když původně byl takto pojmenován pouze největší zvon věže, jenž odbíjí každou celou hodinu. Svůj název nese po siru Benjaminu Hallovi, který proslul svou statnou postavou a zvučným hlasem. Většina z nás zná alespoň z obrázků i most
Tower Bridge a katedrálu Sv. Pavla, největší královskou pracovnu na světě Buckinghamský palác a také symbol města - dvoupatrový červený autobus „doubledecker“, jenž je nyní v provozu jako turistická atrakce. O Královské observatoři v Greenwichi jste také určitě slyšeli - prochází tudy od roku 1884 nultý poledník. V Londýně je i nejstarší metro na světě - první jízda byla uskutečněna v roce 1863. A nemůžeme zapomenout ani na sportovní fanoušky - zejména fotbalové nadšence - sídlo v Londýně mají
QPR FC (Queen's Park Rangers),
Tottenham Hotspur,
Arsenal,
West Ham United,
Fulham FC Official či
Chelsea Football Club - to vše jsou kluby 1. ligy
Premier League.
Londýn se také stal prvním městem, kde byly letní olympijské hry pořádány hned třikrát.
A nakonec - víte, že burza není vymoženost obchodního světa posledních 100 let? Královská burza v City byla založena roku 1565 sirem Thomasem Greshamem a obchodování na této burze bylo ukončeno až roku 1939. Akciová burza London Stock Exchange (LSE) funguje již od roku 1801 a v současné době je 4. největší burzou na světě.
-
WARWICK & STRATFORD upon AVON
Památkově chráněný středověký hrad ve Warwicku stojí nad řekou Avonou poblíž známého města Coventry. Na místě původního opevněného hradiště zde Vilém I. Dobyvatel roku 1068 nechal postavit hrad s cílem vytvořit kolem Londýna síť hradů, která měla sloužit jako vnější ochranná hradba metropole před nepřáteli. Hrad během let vystřídal mnoho majitelů, jeho majitelem je v současnostis polečnost Tussauds Group, která vlastní i muzeum voskových figurín v Londýně. V areálu hradu se nyní nachází i mlýn nebo obléhací zbraň podobná katapultu, dubový trebuchet, který je největší na světě a je schopen vrhat projektily těžké až 150 kg a do vzdálenosti až 300 metrů - z jeho repliky se v rámci turistické atrakce dvakrát denně střílí ohnivé koule.
Stratford upon Avon je malé městečko, které je rodištěm jednoho z nejslavnějších dramatiků všech dob Williama Shakespeara. Shakespearův rodný dům bohužel shořel během požáru v 17. století, turisté ale mohou navštívit jeho věrnou kopii. Shakespeare je společně se svou rodinou pochován v kostele Holy Trinity Church a na náhrobním kameni jsou napsány verše, jejichž autorem je samotný Shakespeare. Ty hrozí prokletím tomu, kdo by jeho ostatky přemístil. Kouzelnou atmosféru města podtrhuje Royal Shakespeare Theatre (působí v něm slavná Royal Shakespeare Company), divadlo, na jehož pódiu se hrají nejen shakespearovské hry, ale také tvorba soudobých dramatiků.
-
STONEHENGE & SALISBURY
Stonehenge - komplex menhirů a kamenných kruhů je zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO a je důkazem prehistorického osídlení Anglie - tzv. megalitické kultury. Tato kultura stavěla komplexy z ohromných kamenných bloků, rozvíjela se mezi mladší dobou kamennou a bronzovou a její stopy dodnes najdeme podél pobřeží Atlantiku – od Španělska, přes Británii až do Skandinávie. Na megality ale narazíte i mimo Evropu - v severní Africe či na Dálném východě. Stonhenge je obestřeno mnoha legendami a tajemstvími a jedním z největších je, kdo byl tvůrcem.
Podle jedné legendy kameny přemístil z Irska kvůli jejich léčivé moci velký kouzelník Merlin. Jiná pověst tvrdí, že Stonehenge zvládl za jednu noc postavit sám ďábel, po kterém hodil kamenem jistý mnich, který se té noci skrýval za valem. Prý zasáhl ďábla kamenem přímo do paty a tento kámen dodnes na okraji komplexu Stonehenge najdeme – jde o tzv. Patní kámen. Mezi dalšími více či méně věrohodnými budovateli najdeme i Féničany, Sasy, Římany, Egypťany, ale třeba i americké indiány, obyvatele bájné Atlantidy, obry, trpaslíky nebo dokonce mimozemšťany. V současné době nejrozšířenější názor tvrdí, že Stonehenge vybudovali keltští duchovní, tzv. druidové, ale proti této domněnce se staví fakt, že kult druidů vzkvétal v Británii až více než tisíc let po dokončení Stonehenge.
Malé městečko Salisbury najdeme nedaleko Stonehenge na řece Avon v hrabství Wilshire a jeho počátky spadají do dvacátých let 13. století. Hlavní dominantou je Salisbury Cathedral - nejvyšší katedrála v celé Británii (123 metrů) - jeden z mistrovských příkladů anglické raně gotické architektury. Obdivovat zde můžete i největší křížovou chodbu v Anglii nebo nejstarší fungující hodiny v celé Evropě zkonstruované v roce 1386. Unikátem je i jeden ze čtyř dochovaných exemplářů Magny Charty Libertatum (Velké listiny práv a svobod) z roku 1215, který se nachází se přímo v kapitule katedrály.
-
Dnes přinášíme pár foteček z Knihovny a tiskárny pro nevidomé (KTN), kterou navštívili žáci třetího ročníku oboru Oční optik spolu s třídní profesorkou Mgr. Pacalovou.
Posláním KTN je nevidomým a těžce zrakově postiženým občanům předat informace i umělecké hodnoty prostřednictvím Braillova slepeckého písma, zvukových záznamů, reliéfní grafiky a digitálních textů.
Photos: Mgr. Romana Pacalová
-
Dne 9.5.2022 se ve Valdštejnském paláci v
Senátu Parlamentu ČR konalo slavnostní setkání u příležitosti Světového dne Červeného kříže jehož součástí bylo i předání Pamětních listů a vyznamenání ČČK, ocenění Děkujeme a Medaile Alice Masarykové.
Máme velkou radost, že na této prestižní akci již druhým rokem pomáhaly čtyři vybrané studentky VOŠ. Jejich práci ocenila jak paní senátorka Miroslava Němcová, která jim poděkovala osobně, tak i paní Lucie Hendrychová z
Českého červeného kříže. My studentkám děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.
-
LONDÝN
V květnu měli naši studenti možnost zúčastnit se studijního vzdělávacího zájezdu "10 NEJ Z KRÁLOVSKÉ ANGLIE" organizovaného
CK Školní Zájezdy a vedený našimi profesorkami zejména anglického jazyka.
Program byl opravdu nabitý - autobusem do přístavu Calais přes kanál La Manche, Londýn s Big Benem, Buckinghamským palácem, náměstím Trafalgar a mnoha jinými památkami, největším britským prehistorickým monumentem Stonehenge a katedrálou v Salisbury, jedinečný romantický středověký hrad Warwick a Shakespearův Stratford nad Avonem a jiné.
Zde Vám přinášíme pár fotek - více najdete na facebookové stránce naší školy.
Photos: Mgr. Jarmila Fučíková, Mgr. Katarína Janků
-
Na akci BESIP měli žáci možnost vyzkoušet si i otočný simulátor autonehody.
Video credit by: Mgr. Jiří Kopečný
-
Dne 28. 4. 2022 se naše první ročníky střední školy zúčastnily akce "Středoškoláci a bezpečnost silničního provozu" realizovanou pod záštitou
Praha.eu a
BESIP, která se konala na Letné. Počasí nám přálo a žáci měli možnost si netradičním a zajímavým způsobem osvojit zásady prevence dopravní nehodovosti. Jednou z hlavních atrakcí byl i
otočný simulátor autonehody.
Photos: Mgr. Jiří Kopečný
-
Dnes, 28. 4. 2022, po dvouleté pauze způsobené omezeními spojenými s Covid-19, proběhlo na naší škole poslední zvonění maturitních tříd. Zatím se k nám dostalo jen pár fotek, o které se s Vámi chceme podělit. Maturantům přejeme hodně štěstí nejen u maturit, ale i v dalším studiu či zvolené kariéře.