Stalo se ...
-
Zkoušeli jste někdo chůzi na sněžnicích? Naši žáci měli během lyžařského kurzu možnost si sněžnice nejen vyzkoušet, ale i se vydat na výlet na sněžnicích. A šlo jim to!
Photos: Mgr. Jiří Seidl, Ph.D. a Mgr. Jiří Kopečný
-
Naši učitelé využívají své znalosti i ke vzdělávání laické veřejnosti
.
Vedoucí oboru Diplomovaná dentální hygienistka Markéta Marušanová například byla hostem rádia Expres FM, kde hovořila na téma čištění a bělení zubů. Podcast si můžete poslechnout zde:
-
Zdravotnická škola v srdci Prahy - to je právě naše škola a Učitelské noviny o nás přinášejí článek.
-
Snažíme se, aby výuka naše studenty bavila a mohli jsme jim předat ze svých zkušeností co nejvíce. Takto se například studenti oboru Diplomovaná dentální hygienistka v hodinách pedagogiky a edukace "učí", jak by měla vypadat týmová spolupráce.
Photos: Mgr. Markéta Marušanová, DiS.
-
V rámci projektu DFA pod záštitou časopisu
Svět Farmacie a Mgr. Ondřeje Šimandla byla naší škole byla dána možnost prezentace absolventské práce pro tři úspěšné absolventy naší školy oboru Diplomovaný farmaceutický asistent. První z nich je Martina Vosmeková a její článek "Možnosti farmakoterapie závislosti na tabáku volně prodejnými přípravky". Martině gratulujeme!
-
Ve čtvrtek 7. 10. 2021 jsme navštívily původní část firmy Herbadent na Smíchově, která byla založena v roce 1897 a zabývá se výrobou (nejen) přípravků ústní hygieny.
Při vstupu celý dvůr krásně voněl léčivými rostlinami a bylinnými přípravky. Po krátkém historickém úvodu jsme si prohlédly místnost, kde probíhá macerace sušených rostlin a jejich zrání ve velkých skleněných nádobách.
Macerace bylin lihem trvá až dva roky a poté mohou být uchovávány až deset let. V místnosti jsou i velké nádrže s extrakty pro výrobu roztoků na dásně, zubních past, zubních vod, bylinných koupelí a spousty dalších přípravků, které nejčastěji obsahovaly extrakty z řepíku, heřmánku, šalvěje, hřebíčku, fenyklu a máty.
Následovala medicinální vína Maltoferrochin s výtažkem z chinovníku lékařského, Condurango s extraktem kůry z liány Marsdenia condurango a Vilcacora s ektraktem z Uncaria tomentosa, která zrála ve velkých dubových sudech, uchovávaných ve sklepě Herbadentu.
Celou exkurzí nás příjemně provedli MUDr. Karas a pan Mašín. Tímto jim moc děkujeme za zajímavou exkurzi a spoustou užitečných informací do našeho budoucího povolání.
Photo & text: studentky 3DFA a PharmDr. Marie Loučková
-
Nejstarší sbírka v ČR, která se koná již od roku 1996 se vzhledem k epidemické situaci letos přesunula z tradičního květnového termínu na konec září.
Dobrovolníky s kytičkami v ulicích potkáte ve středu 29. 9. 2021, případně také ve čtvrtek 30. 9. 2021 a v pátek 1. 10. 2021. Na pevných prodejních místech bude možné kvítky nabízet až do neděle 3. října 2021.
-
Pět z našich studentek pomáhalo 21.9. při slavnostní akci k výročí Světového dne Červeného kříže, která se konala v Hlavním sále Senátu Parlamentu ČR. Jak my, tak i jménem pana ředitele Úřadu ČČK Dr. Josefa Konečného a jménem paní Lucie Hendrychové z ČČK, studentkám děkujeme
za skvělou reprezentaci naší školy.
Světový den Červeného kříže a Červeného půlměsíce se každoročně slaví 8. května, v den narozenin zakladatele Mezinárodního hnutí ČK&ČP Henri Dunanta, nicméně tradiční shromáždění bylo kvůli covidu-19 přesunuto až na září 2021.
Smyslem Světového dne ČK&ČP je ocenit práci a statečnosti všech členů, dobrovolníků a zaměstnanců Červeného kříže. Jejich služba v souladu s principem Světovosti "všude a pro všechny" lidské životy zachraňuje či je mění k lepšímu a to si opravdu zaslouží poděkování.
25 z přítomných bylo oceněno vyznamenáním ČČK Za dlouholetou práci, předáno bylo i sedm Plaket za záchranu života a dvě nejvyšší vyznamenání - Medaile Alice Masarykové. Významná část akce byla věnována také předání Děkovných uznání spojených s medailí Děkujeme. Těch bylo předáno 49, a to zejména těm, kteří se osobně zapojili do boje proti covid-19 v letošním roce nebo pomáhali zmírňovat následky tornáda na Moravě.
-
Zajímá Vás, jak se naši budoucí zubní technici či dentální hygienistky učí pracovat, než začnou s prací u pacientů?
Nejdříve používáme syrová křepelčí vajíčka, která jim nesmí při odstraňování barevných skvrn prasknout, aby získali cit v ruce.
Potom se učí orientovat na jednotlivých zubech, zubní kámen si tvoříme pomocí bezbarvého laku na nehty a mletého pepře, pigmenty tvoříme různě barevnými laky na nehty. Potom teprve začíná práce na pacientech
-
Velké gratulace dnes směřujeme k žákyni naší střední školy Kláře Koscelanské, která byla nominována do reprezentačního juniorského curlingovéhu týmu České republiky.
S týmem se Klára zúčastnila mezinárodního turnaje v St. Galen ve Švýcarsku, odkud nám poslala také pár fotografií. Děkujeme!